Kako ugasiti požar?

Sledeći koraci imaju za cilj da vas poduče kako se pravilno reaguje u slučaju manjih požara. Manji požar je požar u začetku svog gorenja, koji je na vreme primećen i za čije gašenje vam ne treba velika količina sredstava kao što je voda, pesak, prah, pena ili neki od gasova koji se koriste za gašenje.

Sva ova sredstva su vam raspoloživa u slobodnoj prodaji, a neka, možda imate na raspolaganju u kući, stanu ili kancelariji.

Što se tice vode, nju posedujemo svi u kućnom okruženju pa i u samoj kući/stanu. Sa njom možete ugasiti većinu požara. Vodom možete ugasiti požar kante za smeće, ili ukoliko gori neki manji drveni predmet ili komad nameštaja, tepih, zavesa. Najvažnije je da znate da vodom nikako ne smete gasiti električne instalacije, kao ni slučajno prosuto jestivo ulje koje je palo na vrelu i usijanu ringlu od šporeta.

U prvom slučaju može doći do strujnog udara opasnog po život, a u drugom slučaju ukoliko prospete vodu na usijanu ringlu sa još zapaljenim jestivim uljem, samo ćete pospešiti vatru i plamen, jer voda u dodiru sa usijanim predmetima stvara (zbog visoke temperature) zapaljivi takozvani "praskavi" gas, veoma eksplozivan i opasan.

Ukoliko se zapalila električna lampa, ne paničite (nikada), vec pažljivo sa nekim izolovanim kleštima "otkinite" kabl iz strujnog napajanja i tek onda možete poprskati lampu vodom i nakon toga izneti je negde van stana/kuce, jer svaka goriva materija stvara otrovne produkte.

Televizor, mislimo na stari tip TV aparata, sa katodnom cevi, nikako ne treba gasiti vodom, jer on u sebi poseduje uređaj koji akumulira (skuplja) i zadržava jedno određeno vreme električni naboj. Ovaj uređaj je najbezbednije gasiti priručnim sredstvom kao što je neko debelo ćebe ili prekrivač. U ovom slučaju nemojte žaliti najbolje ćebe (može i jorganski prekrivač), jer je ipak ono jeftinije nego nameštaj ili u najgorem slučaju, celo domaćinstvo sa pokućstvom.

Da budemo iskreni, ako nemate ništa pri ruci sem vode najsigurnije je isključiti elekrično napajanje u celom domaćinstvu, odvrtanjem svih osigurača (ukoliko je stari model keramičkih osigurača) ili isključiti sklopke kod novih tipova (takozvanih automatskih osigurača). Tek onda možete pristupiti gašenju vodom.

Napomena: Nikad ne paničite jer nemate vremena za to! Pre svega ovoga, okrenite broj vatrogasne službe (za Srbiju 193) i mirno odgovorite na sva pitanja, a zatim poslušajte njihov savet bez suvišnih komentara!




Ostavite komentar

blog comments powered by Disqus


Inovativni radovi mladih arhitekata iz Srbije