Ove filtere treba održavati u skladu sa uputstvom proizvođača ili pozvati servis (uglavnom se menjaju - jer ako na primer operete filter sa aktivnim ugljenikom on gubi svojstva a samim tim i dejstvo koje je imao). Klasični klima uređaji koji nemaju dodatne filtere imaju ispod poklopca filter u obliku mrežice koji je potrebno redovno čistiti i prati (domestos razblažen 1:10), ako se puši u prostoriji svakih mesec dana, a ako se ne puši, proveriti stanje filtera i prati po potrebi (ovo možete uraditi i sami).
Jednom godišnje treba očistiti unutrašnju jedinicu rastvorom domestosa (isto 1:10) ili nečeg sličnog - izvadite filtere, napravite smešu u prskalicu, dobro isprskajte cevke unutra (saće) i pustite je da hladi dok se ne osuši - a onda izadite napolje i vidite prljavštinu koja ce izaći iz kondezatora.)
Spoljnu jedinicu možete i sami da očistite ako imate neki kompresor za vazduh. Obavezno jednom u dve godine minimum, zovite servis da proveri pritisak i količinu freona jer svaka, pa i najbolja klima će izgubiti malo freona i pritsak za godinu-dve što će uticati na rad.