Kako napraviti minimalistički dom?


13.11.2013 Minimalizam je vrhunsko arhitektonsko dostignuće u arhitekturi 20. veka, to je umetnički pokret koji se bazira na stvaranju predmeta, slika ili muzike sa isključivo estetskim karakterom isključujući bilo koje druge uticaje. Podrazumeva jednostavnost, preciznost, ponavljanje pravilnih geometrijskih dekorativnih elemenata u prostoru, skladno kombinovanje bez mešanja boja, tonova, linija, oblika i teksture. Vrhunac minimalizma ogleda se u njegovom izuzetno kvalitetnom a ujedno i praktičnom delu da u svom domu zadržite samo ono što zaista treba.


Arhitekte su prihvatile ovaj umetnički stil i primenili ga na uređenje enterijera. Ukoliko i sami želite da stvorite od svog doma pravi minimalistički uređen ambijent, sledite sledeće savete i možete samostalno kreirati prijatan i skladan prostor u kome ćete uživati.

Lepota je u jednostavnosti!

Ukoliko želite da ceo dom preuredite u minimalističkom stilu, predlažemo da krenete jednu po jednu prostoriju. Najbolje je da prvo krenete od dnevne sobe jer je ona centralna prostorija u domu u kojoj provodite najviše slobodnog vremena, pa kako bi što pre uživali u takvom ambijentu.

Izvor: Home design dez

Nameštaj

Glavnu ulogu u uređenju enterijera čini nameštaj. Savet je da imate što manje nameštaja a što više slobodnog prostora, stoga, izbacite sav suvišan nameštaj koji vam nije neophodan za udobnost, neka ostanu garnitura, klub sto i TV polica. Ukoliko imate mogućnosti kupite ova tri komada nameštaja modernog dizajna, jednostavnih ravnih linija, što manjih dimenzija i ujednačenih boja, ujedno vodeći računa o tome da vam pružaju neophodnu udobnost i da su estetski prijatni za sva vaša čula.

Napravite nacrt gde ćete koji komad nameštaja postaviti i držite se tog redosleda bez odstupanja. Poređajte ih u skladu tako da dobijete što više slobodnog prostora.

Zadržite neophodne stvari, sve suvišne detalje poput kitnjastih starih lampi, vaza, ukrasnih korpi i činija možete skloniti u kutije i smestiti u ostavu, možda vam zatreba nekada ponovo. Mislimo da je najbolje da sve dekorativne elemente sklonite i da ih tek nakon postavljanja nameštaja, tepiha i zavese stavite obraćajući i dalje pažnju na neophodnost stvari i sklad dezena, boja i oblika.

Kada uređujete spavaću sobu, postavite krevet, plakar i noćni stočić, možda toaletni sto ukoliko imate dovoljno prostora. Sve stinice sklonite sa vidnog mesta da ne remete ravnotežu ovog stila.

Pod

Pod bi trebalo da je bude kvalitetan i da dominira prostorom. Ne prekrivajete ga nikako tepisonima ili tepisima velikih dimenzija. Pod treba da se vidi i da je lepo očuvan. Možete postaviti parket ili laminat, izbor je vaš, samo neka bude fine teksture i ujednačenih boja. Na pod postaviti manji tepih zanimljivog dezena koji može biti i dominantne boje ukoliko je sve ostalo u prostoru sličnih nijansi.

Izvor: Interiordir

Slobodan prostor

U sobi bi trebalo stvoriti što više slobodnog prostora, čime i vizuelno povećavate prostoriju. Pored neophodnoh nameštaja i tepiha, možete u prostoru postaviti podnu lampu diskretnog dizajna i boja, zanimljivu vazu modernog dizajna ili saksiju sa sobnim cvećem. Sve što vam je potrebno a do sada ste držali na podu ili klub stočiću ili na nekim policama, možete uredno spakovati u kutije i fioke, da se ne vidi, jer slobodan redosled stvari nikako se ne uklapa uz minimalizam. Knjige uredno poređajte na polici, sklonite one koje slabije čitate, da ne skupljaju prašinu, a diskove odložite u dvd case ili policu za diskove.

Zidovi

Zidovi, kao i podovi, treba da budu čisti, svetlijih boja, sa postavljenom 1 do 2 umetničke slike ili par ramova sa slikama članova porodice. Uz te slike možete postaviti direktno osvetljenje koristeći zidne lampe, što će vam u večernjim satim pružiti zanimljivo ambijentalno osvetljenje koje će vam odmor učiniti još prijatnijim. Jedan zid ostavite slobodan da prostor ne bude ugušen detaljima.

Izvor: On home interior

Prozori

Jednostavni, beli prozori su pravi izbor, mada možete postaviti i drvene prozore tamne boje. Koristite venecijanere i kratke zavese svetlijih boja koje prate dimenziju prozora, nikako do poda i od zida do zida, od materijala visoke propusnosti kako bi pustile što više prirodne svetlosti u prostor. Izbegnite plafonske garnišne, stavite neke jednostavnije uz sam prozor. Ne stavljajte draperije i ukrasne šnale, to ipak ide uz neki drugi stil uređenja prostora.

Dekoracija

U minimalističkom enterijeru možete koristiti jedan do dva dekorativna ukrasa, ne pretrpavati i stvarati neskladan i neukusan prostor. Jedna slika, jedna vaza i jedna podna lampa, dovoljni su detalji da prostor ne izgleda jednolično i dosadno.

Izvor: Home designs lover

Boje u prostoru

Najjednostavniji način je da da zidove obojite u jednoj svetloj boji. Bela ili bež su osnovne boje minimalizma, ugaona garnitura i tepih mogu biti svetliji, da bi prostoru dodali malo kolorita koristite dekorativne elemenate u crvenoj, pink, zelenoj ili žutoj boji. Za podove birajte pastelne svetlije boje iz iz prirode. Uz prirodne pastelne boje kombinujte srebrnu boju inoks nerđajućeg čelika ili kamen za dekoraciju jednog dela zida.

Minimalizam u enterijeru nije odbacivanje nepotrebnih stvari, već pametna primena neophodnih. Bitno je da pronađete i stvorite prostor za sve neophodne stvari u svom domu i da ih na jedan nov logičan način složite i sklonite na mesto gde ga možete koristiti.

Savet da zadržite harmoniju u prostoru je da uvek vraćate sve na svoje mesto ne stvarajući haos. Cilj uređenja doma u minimalističkom stilu jeste da se stvori lepo uređen prostor sa malo detalja i pomoću jednostavnih linija. Još jedna od prednosti je što ovakav dom možete brže i lakše održavati zbog manjeg broja stvari.

Pročitajte i ove teme



Pogledajte preko 17.000 proizvoda i više od 1.500 proizvođača i salona.

Pronađite nameštaj i dekoraciju kod nas

Na sredidom.com možete pronaći više od 30.000 proizvoda i više od 1.500 proizvođača i salona iz Srbije.

Pogledajte nameštaj

Pogledajte salone ...

... ili proizvođače


Ideje za uređenje

5 saveta za odabir najboljeg dušeka za vaš krevet

(07.03.2022) Kupovina dušeka je važna odluka, to je dugoročna investicija koja će uticati na kvalitet vašeg života u narednim ...


Boje u stanu

(27.05.2015) Dnevni boravak je obično najveća prostorija u stanu ili kući. Na kraju treba mnogo stvari da se uklope, kao omiljeni ...


Kuhinja i dnevni boravak zajedno

(24.04.2015) Postoje kuće i stanovi gde su kuhinja i dnevni boravak predstavljeni u jednu zajedničku celini. Nema pregradnih zidova, ...


Dnevna soba u braon

(25.03.2015) Otkrijte različite nijanse braon boje i ulepšajte svoj dom toplim zemljanim tonovima. Postoje više ideja kako ova boja ...


Moderan izgled Vašeg doma

(19.03.2015) Moderan izgled doma predstavlja svedene boje, bez šarenila. Boje poput bele, bež, crne ili sive dominiraju kod ovakvog ...



Ostavite komentar

blog comments powered by Disqus

Besplatni saveti arhitekte

Kompletno renoviranje kuće u Smederevu

(04.09.2018) Četvoročlana porodica iz Smedereva planira da staru porodičnu kuću sa dograđenom verandom, potpuno renovira i prilagodi ...


Uređenje dvosobnog stana na moru

(12.07.2018) Ovaj stan u Meljinama kod Herceg Novog, biće namenjen stalnom boravku jedne starije osobe, i povremenom boravku mlađeg ...


Adaptacija dvosobnog stana

(12.07.2018) Ovaj dvosobni stan u potkrovlju će se adaptacijom pretvoriti u udoban dom za tročlanu porodicu. Vlasnici žele da ...


Funkcionalan stan za četvoročlanu porodicu u 53 kvadrata

(08.05.2018) Roditelji sa dvoje dece koja će za par godina biti srednjoškolci, stanuju u dvosobnom stanu sa odvojenom kuhinjom. Kako ...


Promenom namene do trosobnog stana u Beogradu

(28.03.2018) Četvoročlana porodica iz Beograda želi da ovaj prostor, nekada namenjen vešernici u stambenoj zgradi, prilagodi nameni ...




Inovativni radovi mladih arhitekata iz Srbije